Wspomnienie o Irminie Jurkiewicz-Świętek

Wspomnienie o Irminie

Rok temu, pierwszego października wstrząsnęła nami smutna wiadomość o śmierci naszej Drogiej Koleżanki Irminy. Jej odejście, niespodziewane i nagłe, uświadomiło pewnie wielu z nas, jak ulotne jest życie. Ale kolejne godziny, dni i miesiące, rozmowy z przyjaciółmi, kondolencje i wspomnienia o Irminie zawarte w przesyłanych mailach naszych zagranicznych studentów, koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionych uczelni, pokazały, że prawdziwie wielki człowiek nie odchodzi wraz ze swoją śmiercią. Pozostaje w sercach i myślach wszystkich, których szacunek, sympatię i podziw wzbudził swoim życiem. Irmina odeszła bardzo młodo. Nie zdążyła zrobić kariery wielkiego naukowca. Nie zdążyła zostać profesorem czy nawet doktorem. Ale w swoim krótkim życiu zdążyła osiągnąć coś znacznie cenniejszego niż kariera. Swoim pogodnym usposobieniem, pracowitością, sumiennością, gotowością do udzielania pomocy każdemu, kto takowej potrzebował, czyniła nasz świat lepszym. Co dzień mogłem się przekonywać, że żyła dla innych, a nie dla siebie. I właśnie to doświadczenie sprawia, że mimo iż brakuje Irminy w Instytucie, jej uśmiechu i profesjonalizmu, pozostaje niezmienna wdzięczność, że los pozwolił mi z Nią współpracować przez szereg lat i uczyć się od niej tego co najważniejsze – być DOBRYM CZŁOWIEKIEM.

Dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM

Dr hab. Christoph Sowada